Kiedy stres w pracy staje się niebezpieczny?

Symptomów wypalenia zawodowego doświadcza coraz więcej osób.

Stres, zmęczenie i nadmiar obowiązków pojawiają się nawet wtedy, gdy lubimy swoją pracę. Zajęcie, które pozwala nam się rozwijać i daje satysfakcję, wydaje się luksusem, na który nie każdego stać. Czy naprawdę tak jest? Jak zachować higienę pracy i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

Początki wypalenia zawodowego

Aktywność zawodowa to codzienne obowiązki, nasze zaangażowanie, strefa wpływów oraz wiążące się z nią wynagrodzenie, które pozwala zaspokajać indywidualne potrzeby jednostki. Przebieg naszej kariery ma bezpośredni związek z poziomem szczęścia, który odczuwamy na co dzień. Wymarzona praca, w której możemy wykorzystywać nasze talenty to wypadkowa wielu czynników – m.in. wykształcenia, wiedzy i doświadczenia. Dlatego ważne jest wypracowanie odpowiedniego stosunku do pracy zawodowej. Podstawą zrównoważonego podejścia w tym zakresie jest jakość środowiska pracy.

Ponieważ wypalenie zawodowe i związane z nim bolączki mogą być dla nas dużym zaskoczeniem, w walce z jego objawami warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Można je stosować przy dowolnym rodzaju aktywności zawodowej. Mają one bowiem za zadanie stworzyć nam optymalne warunki do działania i chronić przed stresem, który generuje każdy zawód.

Kiedy stres w pracy staje się niebezpieczny?

Styl pracy

Aby działać bezpiecznie i wydajnie, musisz poznać swój styl pracy. Presja cię motywuje czy przytłacza? Praca w grupie rozprasza czy zwiększa poziom motywacji? Hałas dezorganizuje pracę czy nie przeszkadza? Jeśli chcesz, aby praca dawała ci więcej szczęścia, koniecznie poznaj odpowiedzi na te podstawowe pytania i w miarę możliwości dostosuj warunki pracy do swoich preferencji. Czasem niewielka zmiana może mieć pozytywny wpływ. To kluczowe, ponieważ im lepiej będziesz czuć się w pracy, tym mniej prawdopodobne będzie, że będą dotyczyły cię objawy wypalenia, takie jak np. bezsenność.

Im większa jest nasza samoświadomość, tym szybciej możemy zauważyć pierwsze niepokojące objawy. Bagatelizując je, sporo ryzykujemy. Niezdiagnozowane i nieleczone wypalenie zawodowe może przerodzić się w poważniejsze zaburzenia.

Polecane publikacje