Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna, jednak nabiera ona jeszcze większego znaczenia wówczas, gdy nosimy aparat ortodontyczny. Właściwa dbałość o zęby zapobiega osadzaniu się bakterii i powstawaniu próchnicy.. W tym artykule omówimy praktyczne wskazówki dotyczące mycia zębów z aparatem ortodontycznym.

Jak często powinno się myć zęby z aparatem?

Podstawą jest mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Dodatkowo, zaleca się szczotkowanie zębów po każdym posiłku lub przekąsce. Warto pamiętać, że jedzenie pozostawia resztki na zębach, które mogą powodować powstawanie próchnicy. Kiedy nosimy aparat ortodontyczny, resztki gromadzą się także wokół zamków, co czasem przekłada się na pogorszenie stanu uzębienia, a do tego wygląda bardzo nieestetycznie, dlatego ważne jest, aby dokładnie umyć zęby po spożytym posiłku.

Jak prawidłowo myć zęby z aparatem?

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym może wymagać pewnych dodatkowych kroków i technik. Oto kilka praktycznych wskazówek:

  1. Skorzystaj z miękkiej szczoteczki do zębów. W przypadku aparatu ortodontycznego zaleca się wybór szczoteczek elektrycznych lub sonicznych. Ich włosie jest bardziej miękkie niż w przypadku tradycyjnych szczoteczek, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia aparatu.
  2. Stosuj technikę mycia ROLL. Szczoteczkę ustaw pod kątem 45 stopni do dziąseł i delikatnie wykonuj ruchy w przód i tył przez około 10 sekund na każdy ząb. Pamiętaj, aby dokładnie umyć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne powierzchnie zębów oraz część żującą.
  3. Nie zapominaj o czyszczeniu aparatu ortodontycznego. Wszelkie resztki jedzenia, które zalegają na aparacie, mogą prowadzić do powstawania próchnicy. Skorzystaj z miękkiej szczoteczki ortodontycznej, aby dokładnie oczyścić każdy element aparatu.
  4. Używaj nici dentystycznej. Szczeliny między zębami, zwłaszcza te, na których znajduje się aparat, mogą być trudno dostępne dla szczoteczki, dlatego ważne jest, aby korzystać z nici dentystycznej.
  5. Nie zapomnij o płukaniu ust płynem do płukania. Płyn do płukania nie tylko odświeża oddech, ale także pomaga w usunięciu pozostałości po jedzeniu.

Polecane publikacje