Ochrona miejsca pracy przy pracach ziemnych

Szalunki w wykopach są to specjalne systemy, które zapobiegają obsuwaniu się ziemi, mogą posiadać one różne kształty, wysokość oraz szerokość, które dobieramy w zależności od prowadzonych prac.

Oczywiście często są to osłony posiadające ściany oraz rozpory metalowe, dzięki temu zapewniają odpowiednio odporność na działanie ziemi lub kamieni. Możemy znaleźć bardzo wiele różnych modeli szalunków, które będą pozwalały na wygodną pracę przykładowo przy rurociągu czy też w przypadku różnych prac budowlanych związanych z wylewką fundamentów.

Ochrona miejsca pracy przy pracach ziemnych

Zabezpieczania wykopów za pomocą szalunków regulowanych

Często szalunki są to rozwiązania modułowe, które pozwalają na ich szybką rozbudowę w zależności od potrzeb, przykładowo kiedy układana jest rura wodociągowa szalunek może mieć dużą długość, niekiedy także możemy szalunki przenosić w miarę postępu prac. Dodatkowo stosowane są szalunki typu box, które chronią pracowników ze wszystkich czterech stron, jest dobre rozwiązanie kiedy prowadzone są prace na ograniczonej przestrzeni. W tym przypadku może być to mogą być to prace związane z wodociągami, różnego rodzaju awariami sieci gazowej czy też elektrycznej.

W przypadku głębokich wykopów wykorzystywany jest szalunek słupkowy, w tym przypadku montaż jest nieco bardziej skomplikowany, wokół wykopu ustawiamy długie słupy, które spajane są za pomocą specjalnych elementów łączących. W tym przypadku łatwo możemy dostosować je do wysokości wykopu, w miarę postępowania pracy, dostawania się do niższych poziomów, szalunek tego typu może zostać opuszczany. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku kiedy potrzebujemy szalunku który zapewni pracę na ograniczonej przestrzeni na dużej głębokości.

Możemy oczywiście wynająć firmy, które dostarczają szalunki na teren budowy, mogą je złożyć, dzięki temu zabezpieczanie wykopów będzie wykonane przez specjalistów, którzy posiadają w tym doświadczenie. Po wykonanej pracy szalunki mogą zostać odebrane, będzie to bardzo wygodne dla firm budowlanych które nie posiadają własnych szalunków, rzadko prowadzą prace ziemne.

Polecane publikacje