Woda filtrowana czy butelkowana? Która jest zdrowsza?

Woda to najzdrowszy napój. Nie zawiera kalorii, sztucznych barwników ani słodzików. Na dodatek wspiera procesy metaboliczne, pomaga w odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu z toksyn. Jaką wodę wybrać biorąc pod uwagę nasze zdrowie?

Dbanie o zdrowie jest ważne z wielu powodów. Od zdrowia zależy m.in. nasze samopoczucie. Dzięki dobremu zdrowiu możemy realizować nasze plany, podtrzymywać relacje rodzinne, prowadzić aktywność fizyczną, a także towarzyską i zawodową. Dzięki temu wzrasta nasza samowystarczalność, samodzielność i komfort życia.

Jak dbać o zdrowie? Woda to podstawa!

O zdrowie można dbać na wiele sposobów. Warto być aktywnym fizycznie i wolnym od nałogów i używek. Oddychać czystym powietrzem podczas spacerów po lesie i zdrowo się odżywiać. W zdrowym odżywianiu szczególnie ważne jest dostarczanie witamin z grupy B oraz witaminy A, C, D i E. Serce wzmacniają produkty bogate w wapń, magnez i potas. Warto ograniczyć też spożywanie produktów wysokoprzetworzonych oraz słodyczy, napojów słodzonych i czerwonego mięsa i regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Nade wszystko należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Woda jest kluczowa w procesie trawienia ułatwiając m.in. spożywanie i transport składników odżywczych Ponadto, umożliwia usuwania toksyn i odpadów metabolicznych z organizmu, reguluje temperaturę ciała, a także ciśnienie krwi wpływając na objętość krwi i elastyczność naczyń krwionośnych. Pełni również funkcję ochronną dla wielu narządów, w tym tak istotnych jak mózg czy rdzeń kręgowy.

Zalety wody filtrowanej i mineralnej. Która woda jest zdrowsza?

Zarówno woda filtrowana, jak i butelkowana mają swoje zalety. Woda mineralna posiada wiele minerałów. Niestety, jej cena regularnie wzrasta – zwłaszcza w czasie inflacji – a ponadto, pomimo swojego składu, może okazać się nie tak zdrowa jak mogłoby się wydawać. Wszystko za sprawą butelek do których jest rozlewana i ich składnika jakim jest bisfenol A (BPA), który budzi wiele kontrowersji wśród specjalistów od zdrowia, naukowców i badaczy.

Liczne badania, w tym m.in. naukowców z Uniwersytetu w Nowym Jorku, wskazują, że plastikowe butelki mogą wydzielać drobinki tworzywa do wnętrza. Dzieje się tak pod wpływem wysokiej temperatury, a więc np. latem, lub podczas ich zgniatania czy mycia. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia człowieka? Przypuszcza się, że może to wpływać na układ hormonalny i płodność. Istnieją także dowody na to, że bisfenol A może przyczyniać się do rozwoju takich chorób jak cukrzyca, choroby serca, choroby układu nerwowego, a nawet nowotwory. Wiele krajów wprowadziło restrykcyjne przepisy dotyczące stosowania BPA w produktach konsumpcyjnych takich jak butelki dla niemowląt i pojemniki na żywność.

Woda filtrowana wolna jest od tego rodzaju niebezpieczeństwa. Filtry do wody posiadają warstwę z naturalnego węgla aktywnego pozyskiwanego z łupin orzecha kokosowego. Usuwa on zawarte w wodzie kranowej związki chloru. Ponadto, filtry do wody usuwają pestycydy, a także metale ciężkie. A wszystko to przy zachowaniu ważnych dla zdrowia pierwiastków i minerałów! Dbasz o zdrowie i odpowiednie nawodnienie organizmu? Szeroki wybór filtrów do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

Polecane publikacje