Aloes to sukulent jednoliścienny, a znanych jest jego ponad 550 gatunków.
Jest rośliną krzewistą bądź drzewiastą. Można go hodować samodzielnie w domu, a wykorzystań ma bardzo dużo. W sklepach łatwo znaleźć soki aloesowe, różnego rodzaju kremy na jego bazie, oraz wiele innych produktów.
Jakie właściwości ma aloes?
Najdłużej znane są przeczyszczające i żółciopędne właściwości tej rośliny, ale to nie są jego wszystkie zastosowania. Najczęściej wykorzystywany jest sok z aloesu, pozyskiwany z trzyletnich liści, jednak sam miąższ ma podobne właściwości.
Poprawia on stan skóry poprzez dostarczenie do komórek tlenu. Dodatkowo działa przeciwświądowo i ściągająco. Wpływa na zwiększenie wydzielania kolagenu, a także łagodzi oparzenia, odmrożenia, zmiany alergiczne oraz pomaga w leczeniu ran. Wiele z babć już lata temu uznawało, że po przyłożeniu rozciętego liścia aloesu do rany, zasklepi się ona szybciej.
Składniki zawarte w tej roślinie pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, a także przyspieszają metabolizm. Może on mieć pozytywny wpływ na układ pokarmowy i pomóc przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Dzięki witaminom wspiera on także pracę układu odpornościowego.
Jak stosować sok z aloesu?
Taki sok można kupić zarówno w aptekach, jak i w sklepach ze zdrową żywnością. Warto wybierać produkty, których skład w 100% opiera się właśnie na tej roślinie. Kupując taki preparat należy stosować się do zaleceń producenta. Rozcieńczony z wodą sok sprawdzi się jako płukanka do włosów, a osoby chcące zmniejszyć wagę swojego ciała mogą spożywać go przed posiłkami, w ilości jednej łyżeczki, przez około dwa tygodnie. Samodzielnie w domu można pozyskać miąższ który nakładany na skórę lub włosy poprawia ich kondycję.
Aloes w kosmetykach.
Jest on zazwyczaj wykorzystywany jako jeden ze składników kremów, ale ze względu na właściwości regenerujące i chroniące można go równie często spotkać w pomadkach do ust. Jako, że jest to roślina bogata w przeciwutleniacze, widoczna jest ona w składzie kosmetyków przeciw starzeniu.