Co warto wiedzieć o domowych wybielaczach?

Ubrania w kolorze białym cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na swój czysty, atrakcyjny wygląd pasujący do różnych stylizacji i upodobań.

Oczywiście posiadanie takiej odzieży wiąże się z koniecznością częstego prania, ze względu na widoczność nawet małych zanieczyszczeń. Długi okres użytkowania może również doprowadzić do szarzenia i utraty estetyki przez białe tkaniny. To dlatego ludzie chętnie sięgają po chemiczne wybielacze, które są skuteczne, ale nie są bezpieczne dla środowiska i dla zdrowia ludzi. Dobrą wiadomością jest fakt, że istnieją opcje alternatywne w wersji domowej.

Co warto wiedzieć o domowych wybielaczach?

Przykłady wybielaczy w domowej wersji

Rzecz jasna, wybielanie białych tkanin wcale nie wymaga stosowania szkodliwych i silnych chemikaliów. Wystarczy tylko stosowanie preparatów i produktów dostępnych w domach. Można je dość łatwo i całkiem niedrogo kupić w naszym kraju. Do grona skutecznych metod wybielania można zaliczyć zamoczenie ubrań w płukance na bazie cytryny (kilka plastrów cytryny wrzuconych do zagotowanej wody). Innym sposobem jest wykorzystanie octu zamiast płynu do płukania (jedną miarkę należy dodać do prania). W ten sposób można nie tylko wybielić, ale również zmiękczyć ubrania.

Całkiem dobrym oraz dość powszechnym sposobem jest tworzenie domowego wybielacza na bazie płukanki z sody oczyszczonej. Odzież należy umieścić w tej mieszaninie i pozostawić ją na okres jednej godziny, po czym należy ją normalnie wyprać. Soda oczyszczająca posiada właściwości wybielające, penetrujące oraz zmiękczające tkaniny. Alternatywną opcją są rozpuszczone białe tabletki aspiryny, które świetnie likwidują na przykład żółte plamy. Ciekawymi składnikami domowych wybielaczy są również substancje, takie jak amoniak, woda utleniona albo mleko.

Można więc zauważyć, że porządny i skuteczny domowy wybielacz jest możliwy do stworzenia w dość łatwy i niedrogi sposób, a to z kolei eliminuje konieczność korzystania z produktów chemicznych. Domowe metody są bardzo skuteczne, bezpieczne oraz powszechne, ponieważ nikt nie ma większych problemów z ich zakupem na terenie naszego kraju.

Polecane publikacje