Jakie produkty zawierają średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe?

Jeszcze na początku wieku tłuszcze były traktowane jako najgorszy składnik diety, który ma nie tylko fatalny wpływ na naszą sylwetkę, ale również na zdrowie w o wiele szerszym ujęciu.

Działo się tak, ponieważ wiele osób utożsamia wszystkie tłuszcze z tymi złymi. W rzeczywistości każdy organizm potrzebuje tłuszczu, aby prawidłowo funkcjonować, a niektóre tłuszcze mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Należą do nich na przykład średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe. Co warto o nich wiedzieć i w jakich produktach występują? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Czym są średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe?

Średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe charakteryzują się łańcuchami węglowymi o średniej długości. Ich unikalna budowa sprawia, że do ich trawienia niezbędny jest udział enzymów trawiennych, takich jak lipaza i żółć. Naukowcy przypisują im sporo pozytywnych właściwości zdrowotnych, ponieważ są bezpośrednio wchłanianie do naczyń krwionośnych i przenoszone prosto do wątroby.

Dla kogo przeznaczone są średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe?

Średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe to suplement, który jest szczególnie zalecany sportowcom, kulturystom oraz osobom aktywnym fizycznie. Doskonale sprawdzają się podczas stosowania diet odchudzających oraz budowania masy mięśniowej. Kwasy te zmniejszają tendencję organizmu do magazynowania tłuszczu, zwiększają uczucie sytości, wspomagają pracę wątroby, zwiększają wykorzystanie tłuszczu jako źródła energii dla organizmu, a także dodają energii bez konieczności czasochłonnego trawienia. Ich termogeniczne właściwości, czyli podnoszenie ogólnej ciepłoty organizmu, sprawiają więc, że znacząco przyśpieszają odchudzanie, a poza tym ułatwiają wejście w stan ketozy, kiedy organizm produkuje ciała ketonowe.

Jakie produkty zawierają średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe?

Jakie są prozdrowotne właściwości średniołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych?

Badania wykazują, że średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe wpływają pozytywnie nie tylko na odchudzanie i rzeźbienie sylwetki, ale również na zdrowie. W medycynie wykorzystywane są one podczas leczenia niektórych chorób układu pokarmowego, takich jak zespół krótkiego jelita, celiakia czy biegunki. Ponadto w przeciwieństwie do wielu tłuszczów nie niesie on ze sobą ryzyka rozwoju chorób kardiologicznych czy też powstawania niebezpiecznych zmian miażdżycowych. Dodatkowym walorem tego rodzaju kwasów jest silne działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

W jakich produktach znajdują się średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe?

Spośród naturalnych produktów należy w tym wypadku wyróżnić przede wszystkim nabiał oraz olej kokosowy, który powstaje poprzez tłoczenie i rozgrzanie miąższu orzechów palmy kokosowej. Nie powinien on być podgrzewany, dlatego najlepiej dodawać go do zimnych potraw lub spożywać kilka łyżek dziennie i to najlepiej podczas posiłków, ponieważ wówczas dużo lepiej się wchłania. W sklepach można również kupić olej MCT, czyli suplement wspomagający odchudzanie, który opiera się właśnie na średniołańcuchowych nasyconych kwasach tłuszczowych.

Polecane publikacje