Jak odzyskać należności od dłużnika?

Wiele firm w naszym kraju boryka się z problemem zaległości, nie może otrzymać wynagrodzenia za usługi czy też zapłaty za towar.

Warto zwrócić uwagę iż niekiedy dłużnicy ignorują monity, wezwania do zapłaty, nie chcą negocjować innych warunków dotyczących spłaty. W tym przypadku warto skorzystać z firmy windykacyjnej, jest to instytucja która posiada wiele narzędzi które mogą skłonić dłużnika do zapłaty. Przykładowo może być do wpisanie na listę dłużników, w tym przypadku dłużnik może mieć problem z pozyskaniem kredytu czy też zakupu towaru na raty.

Jak odzyskać należności od dłużnika?

Jakie środki może zastosować firma windykacyjna?

Firma windykacyjna może także zakupić zobowiązanie na giełdzie długów, w ten sposób firma uzyska od ręki zobowiązanie oczywiście w nieco mniejszej kwocie. Jednak jeżeli zależy nam na czasie będzie to z pewnością bardzo dobry pomysł. W przypadku kiedy chcemy dochodzić naszych pieniędzy wówczas firma windykacyjna będzie kontaktowała się z dłużnikiem, wysyłała monity. Jeżeli nie uda się załatwić sprawy polubownie wówczas można wysłać wezwanie do zapłaty a następnym krokiem będzie wejście na drogę sądową.

Jeżeli chcemy skierować sprawę na drogę sądową należy udowodnić iż nasze roszczenia mają podstawę prawną, może być to przykładowo umowa, wystawiony dokument. W tym przypadku będziemy chcieli aby sąd nakazał spłatę, dodatkowo będzie to także możliwość ściągania długów przez komornika. Oczywiście należy wykorzystać wszystkie środki polubowne, kontakt z dłużnikiem, z pewnością w tym przypadku lepiej uzgodnić przykładowo spłatę w ratach, w dłuższym terminie niż występować na drogę sądową która może trwać dość długo, dodatkowo także będzie wiązała się z kolejnymi kosztami.

Oczywiście windykacja to w dużej mierze działania prawne, firmy windykacyjne często zatrudniają prawników którzy będą wiedzieli w jaki sposób napisać odpowiednie wezwanie do zapłaty w którym można pouczyć dłużnika o konsekwencjach prawnych które mogą grozić mu w przypadku nieuregulowania płatności.

Polecane publikacje