Czym jest ruchomy aparat na zęby?

Warto wiedzieć o tym, że aparat na zęby może być stały lub ruchomy w zależności od zaleceń ortodonty.

Na ogół wygląda to w ten sposób, że w przypadku tych poważniejszy wad zgryzu stosowany jest aparat na stałe, a wtedy kiedy wada nie jest aż tak bardzo poważna w zupełności wystarcza aparat ruchomy. Co więcej aparat ruchomy bardzo często stosowany jest u dzieci, ponieważ nie wyrosły im jeszcze wszystkie zęby stałe i nie ma możliwości założenia klasycznego aparatu na zęby. Kolejna kwestia jest taka, że oczywiście dziecko mogłoby nie dać rady funkcjonować z klasycznym aparatem na zębach przynajmniej do osiągnięcia pewnego wieku.

Jak dokładnie wygląda leczenie przy pomocy aparatu ruchomego?

Chyba nikomu nie trzeba mówić o tym, że taki aparat po prostu wyjmuje się oraz wkłada się go do jamy ustnej. Właśnie z tego względu niezwykle ważne jest to, aby taki aparat zakładać w miarę możliwości jak najbardziej regularnie, ponieważ tylko w ten sposób można liczyć na jakiekolwiek efekty leczenia. Jeśli sprawa dotyczy naszego dziecka to my jako rodzice powinniśmy zadbać o to, aby taki aparat był noszony według zaleceń ortodonty. Najczęściej jest to ok. 12-14 godzin dziennie oraz najważniejsze jest to, aby był on zakładany na noc. Samo jego założenie oraz ściągnięcie nie jest zbyt trudne, a gdy dziecko sobie nie radzi z tym samodzielnie to oczywiście możemy mu pomóc.
Czym jest ruchomy aparat na zęby?

Przez ile trzeba nosić takie aparat?

Jeżeli ruchomy aparat na zęby zakładany jest systematycznie to pierwsze efekty można zauważyć już po 2 miesiącach stosowania. Zazwyczaj, jednak łączny czas stosowania takiego aparatu wynosi ok. 24 miesiące z tym, że trzeba liczyć się z tym, iż cała terapia ortodontyczna może trwać nawet 4 lata. Jeśli chodzi o taki aparat ortodontyczny wrocław to w przypadku dzieci do pewnego wieku jest on całkowicie refundowany, a więc nie trzeba nic za niego płacić. Dokładnie tak samo jest z wizytami u ortodonty – są całkowicie darmowe.

Polecane publikacje