Gdzie najlepiej zrobić rezonans magnetyczny w Krakowie?

Masz skierowanie od lekarza na rezonans magnetyczny i zastanawiasz się, gdzie najlepiej wykonać to badanie w Krakowie? A może chciałbyś wykupić je prywatnie i szukasz informacji na temat tego, ile kosztuje? Zapraszamy do lektury artykułu! 

Gdzie na rezonans magnetyczny w Krakowie?

Jeśli chcesz wykonać rezonans magnetyczny w Krakowie na NFZ lub prywatnie, masz do wyboru kilkanaście placówek. Na którą z nich się zdecydować? Jeśli zamierzasz wykonać badania na NFZ, być może Twój lekarz, który wystawi Ci skierowanie, wyznaczy konkretną placówkę, z którą współpracuje. Jeśli tego nie zrobi, podstawowe badania rezonansem, na przykład rezonans kręgosłupa, jamy brzusznej czy jamy serca możesz wykonać w najbliższym punkcie. 

Kiedy natomiast potrzebujesz badania wysokospecjalistycznego, badania MR płodu, okresu wcześniactwa lub MR dzieci – wybierz placówkę, która ma duże kompetencje w takich przypadkach. Największe doświadczenie w całym regionie w diagnostyce dzieci i wcześniaków ma Medyczne Centrum Diagnostyczne Voxel zlokalizowane na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Wielickiej. Wykonasz tu MR zarówno dzieci, jak i dorosłych, także w znieczuleniu ogólnym. Centrum zajmuje się też wykonywaniem takich specjalistycznych badań, jak enterografia MR, MR gruczołów sutkowych, MR miednicy w protokole do wykrywania nowotworów narządu rodnego lub do oceny raka odbytnicy. 

Czy potrzebne jest skierowanie na rezonans magnetyczny?

Jeśli chcemy wykonać badanie rezonansem magnetycznym na NFZ, potrzebne będzie skierowanie od lekarza. Ze względu na długi czas oczekiwania na badania, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Kraków, dużo osób decyduje się na wykonanie rezonansu magnetycznego prywatnie. Podczas gdy na badania na fundusz trzeba czekać nawet od pół roku do roku, badania prywatnie wykonasz dość szybko – w zależności od aktualnego zainteresowania usługą – za tydzień czy dwa. W przypadku wykonywania rezonansu magnetycznego prywatnie nie musimy posiadać skierowania od lekarza, o ile badanie ma się odbyć bez zastosowania kontrastu. 

Ile kosztuje rezonans w Krakowie?

Ceny badania rezonansem magnetycznym w Krakowie są różne w zależności od placówki, zakresu badania czy potrzeby zastosowania kontrastu. Za rezonans zapłacić możemy od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Najwięcej kosztować nas będzie badanie całego kręgosłupa. Ceny w Krakowie zaczynają się od 500 zł, jednak najczęściej koszt badania rezonansem magnetycznym wynosi 500-900 zł. Tyle zapłacimy m.in. za badanie głowy, odcinka szyjnego kręgosłupa czy stawu kolanowego. 

Czy rezonans i tomografia to to samo? 

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa to dwie różne metody obrazowania medycznego. 

 

  • RM wykorzystuje silne pola magnetyczne i fale radiowe do tworzenia bardzo szczegółowych obrazów organów, tkanek i kości w ciele pacjenta. Jest szczególnie przydatny do obrazowania miękkich tkanek, takich jak mózg, rdzeń kręgowy i mięśnie. Rezonans magnetyczny jest często wykorzystywany w celu wykrywania guzów, uszkodzeń tkanek lub chorób układu nerwowego.

 

  • Tomografia natomiast wykorzystuje promienie rentgenowskie, które przechodzą przez ciało pacjenta, a następnie są rejestrowane przez detektory, aby utworzyć trójwymiarowe obrazy narządów i tkanek. TK jest przydatne do obrazowania kości i tkanek miękkich, takich jak płuca, wątroba i trzustka. Badanie jest często wykorzystywane w celu diagnostyki złamań kości, nowotworów i chorób płuc.

 

Badania bywają mylone przez pacjentów ze względu na podobne okoliczności ich wykonywania – pacjent w obu przypadkach znajduje się w specjalnej tubie i musi pozostać nieruchomo. W obu badaniach można zastosować kontrast. 

Polecane publikacje