Jak dobrać kosmetyki do naszej skóry?

Każda skóra jest inna i każda jest wyjątkowa.

Aby była w dobrej kondycji przez długie lata należy o nią odpowiednio dbać. Nie jest to łatwe, ale warto przeznaczyć odrobinę swojej energii na odpowiedni dobór kosmetyków.
Jak dobrać kosmetyki do naszej skóry?

Jakie są typy cery?
Wyróżniamy cztery podstawowe typy skóry

* skóra sucha charakteryzuje się małą ilością wydzielanego sebum. Szybciej widać na niej oznaki starzenia, często jest ona szorstka, występują pieczenie, swędzenie i łuszczenie
* skóra tłusta wydziela z kolei za dużo sebum i często łączy się ona z rozszerzonymi porami. Osoby z tym typem cery często skarżą się na niedoskonałości.
* skóra normalna występuje najczęściej u osób młodych. Jest ona świetlista, nawilżona, ale nie tłusta.
* skóra mieszana najczęściej przetłuszcza się w strefie T, a pozostałe obszary są przesuszone. Jest to typ cery, który jest najpopularniejszy.
Skóra sucha i jak jej nie przesuszyć.
Posiadacze tego typu cery powinni stosować delikatne kosmetyki oczyszczające, które nie mają właściwości wysuszających. Warto sięgnąć po peelingi enzymatyczne lub chemiczne, aby pozbyć się złuszczonego naskórka i utrzymać gładkość. Nie należy zapominać o pielęgnacji, a najlepiej postawić na formuły tłuste, mocno nawilżające, które pomogą odbudować warstwę hydrolipidową.
Skóra tłusta, jak sobie z nią poradzić.
Najczęstszym błędem jest stosowanie agresywnych, mocno wysuszających preparatów, które powodują zwiększoną produkcję sebum. Należy stosować produkty nawilżające, ale trzeba tutaj zadbać, aby nie zapychały one porów. Można stosować preparaty seboblokujące, ale warto sięgnąć także po peelingi enzymatyczne niwelujące niedoskonałości.
Skóra mieszana, jak pogodzić dwa typy.
Tutaj są dwie drogi, można zdecydować się, albo na pielęgnację strefową, albo wybrać produkty normalizujące i nawilżające w jednym. Należy pilnować, aby nie przesuszyć obszarów suchych, ani nie przetłuścić strefy T.
Cera normalna, czyli najłatwiejsza do pielęgnacji.
Można wybrać wiele produktów, ale nie należy zapominać o nawilżeniu. To jest rzecz, której każda skóra potrzebuje, a nie warto samodzielnie pozbawiać się takiego błogosławieństwa.

Polecane publikacje