Woda – ile jej pić aby być w dobrej formie?

Powszechnie wiadomo, że ludzkie ciało składa się w większości z wody.

Dlatego też ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednie jej ilości. Jest wiele czynników, które determinują jak wiele płynów powinno spożywać się w ciągu dnia.
Pierwszą metodą przeliczania jest 30 mililitrów na kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca dla przykładu 70 kg powinna dziennie wypić ponad dwa litry. Jednak jest to dość ograniczony przelicznik, bo nie uwzględnia aktywności, którą wykonuje się w ciągu dnia. Osoba ćwicząca codziennie po kilka godzin, bądź pracująca fizycznie ma mniejsze zapotrzebowanie niż ta, która rusza się mniej.
Drugą metodą jest przeliczenie ilości wypitej wody na ilość spożywanych kalorii. Za jedną spożytą kalorię powinno się dostarczyć do organizmu jeden mililitr wody. W skrócie, spożywając 2000 kcl dziennie, należy wypić 2 litry.

Kobiety i mężczyźni, jakie będą odpowiednie ilości płynów dla danej płci?

Według Instytutu Medycyny, w normalne dni, kobiety powinny wypijać niedużo ponad 2 litry wody, a mężczyźni około 3 litrów. Inna sytuacja jest przedstawiana przez WHO w trakcie upałów. W wyjątkowo ciepłe dni zalecane jest picie co najmniej 4 litrów wody.
Woda – ile jej pić aby być w dobrej formie?

Jak dostarczyć sobie tą wodę?

Najlepszym sposobem jest po prostu picie jej w formie czyste, to znaczy wody mineralnej. Jednak posiłki i inne napoje także są w stanie przyczynić się do odpowiedniej gospodarki płynami. Uważa się, że ze względu na moczopędne działanie kawa czy herbata nie dostarczają płynów organizmowi. Udowodniono jednak, że jest inaczej. Kawa czy herbata jest w stanie wspierać równowagę płynów w organizmie, gdyż ich działanie moczopędne jest nieznaczne.
Szacuje się, że ciało wchłania około 60% wody z płynów, około 30% z posiłków, a 10% wytwarzane jest w wyniku działań metabolicznych. Jedno jednak pozostaje niezmienne. Odpowiednie nawodnieni organizmu przyczynia się do prawidowego funkcjonowania zarówno ciała, jak i umysłu, dlatego też warto o nie zadbać.

Polecane publikacje