Cukrzyca ciążowa to cukrzyca diagnozowana po raz pierwszy w czasie ciąży. Podobnie jak inne rodzaje cukrzycy, cukrzyca ciążowa wpływa na to, jak komórki wykorzystują cukier. Cukrzyca ciążowa powoduje wysoki poziom cukru we krwi, który może mieć wpływ na ciążę i zdrowie dziecka.
Czy cukrzyca ciążowa jest groźna?
Chociaż wszelkie komplikacje w ciąży są niepokojące, w tym przypadku mamy dobre wieści. Przyszłe matki mogą kontrolować cukrzycę ciążową, jedząc zdrową żywność, ćwicząc i, jeśli to konieczne, przyjmując leki.
Kontrolowanie poziomu cukru we krwi może zapewnić zdrowie Tobie i Twojemu dziecku oraz zapobiec trudnemu porodowi. Niepokoi Cię cukrzyca ciążowa? Szkoladiabetyka.pl to miejsce, w którym znajdziesz sprawdzone informacje na jej temat, napisane zrozumiałym, niemedycznym językiem.
Cukrzyca ciążowa – objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę
U większości kobiet cukrzyca ciążowa nie powoduje zauważalnych oznak ani objawów. Możliwe objawy to zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu.
Kiedy iść do lekarza
Jeśli to możliwe, poszukaj opieki zdrowotnej wcześnie – kiedy po raz pierwszy myślisz o zajściu w ciążę – aby Twój lekarz mógł sprawdzić ryzyko cukrzycy ciążowej i Twoje ogólne samopoczucie. Gdy zajdziesz w ciążę, Twój lekarz sprawdzi, czy nie ma cukrzycy ciążowej w ramach opieki prenatalnej.
Jeśli zachorujesz na cukrzycę ciążową, możesz potrzebować częstszych badań kontrolnych. Są one najbardziej prawdopodobne w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży, kiedy lekarz będzie monitorował poziom cukru we krwi i stan zdrowia dziecka.
Cukrzyca ciążowa – czynniki ryzyka
Niektóre kobiety mają większe ryzyko cukrzycy ciążowej. Czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej obejmują:
- Nadwaga i otyłość.
- Brak aktywności fizycznej.
- Przebyta cukrzyca ciążowa lub stan przedcukrzycowy.
- Zespół policystycznych jajników.
- Cukrzyca u najbliższego członka rodziny.
- Wcześniej urodzenie dziecka ważącego więcej niż 4 kg.
Cukrzyca ciążowa po porodzie
U kobiet z cukrzycą ciążową poziom cukru we krwi zwykle wraca do normy wkrótce po porodzie. Ale jeśli masz cukrzycę ciążową, masz większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Będziesz musiał częściej badać zmiany poziomu cukru we krwi.